środa, 16 kwietnia 2014

Tapioka

Tapioka zwraca uwagę większości klientów sklepów ze zdrową żywnością - nic dziwnego, bo małe, delikatne perełki wyglądają rzeczywiście intrygująco. Niestety, mało kto wie, jakie właściwości ma tapioka, jak należy ją przygotowywać i w jaki sposób spożywać.

Grysik z tapioki pochodzi z suszenia skrobi zawartej w bulwach manioku, rośliny będącej odpowiednikiem ziemniaka w krajach Ameryki Południowej i w Azji. Jest hypoalergiczna oraz bezsmakowa. Nie zawiera glutenu, dlatego poleca się ją szczególnie osobom zmagającym się z alergiami i nadwrażliwością układu pokarmowego. Pozbawiona jest ponadto szkodliwego cholesterolu, ma stosunkowo niewiele węglowodanów i białka, dlatego dania na bazie grysiku mogą spożywać także chorzy na miażdżycę czy osoby na specjalistycznych i odchudzających dietach.


Tapioka to produkt w 100% roślinny, dlatego sięgają po nią wegetarianie i weganie – jest ciekawym uzupełnieniem ich jadłospisu, a na blogach o zdrowej żywności i ekologicznym stylu życia można znaleźć informacje o tym, że odpowiednio przygotowana i doprawiona tapioka doskonale zastępuje pasty jajeczne, sery topione i inne podobne produkty pochodzenia zwierzęcego.


Grysik tapioki służy przede wszystkim do wyrobu budyniów, legumin i kisielu. Za granicą robi się z niego pyszny bubble tea, czyli popularny deser herbaciany. Grysik ma działanie zagęszczające, dodaje się go więc do zup, sosów, musów, polew i lukrów, by zmienić ich konsystencję.


W sklepach tapioka dostępna jest również w postaci mąki, której używa się do wypieku bezglutenowego pieczywa oraz ciast i ciastek dla alergików.


Produkt nie należy do najtańszych (około 20.00 PLN za 1 kilogram) ale jest za to dość wydajny - kilogramowe opakowanie starcza przynajmniej na dziesięć obfitych porcji.


Przygotowanie tapioki nie wymaga szczególnych zdolności kulinarnych: wystarczy zalać ją gotującą wodą, intensywnie mieszać i - w miarę gęstnienia - dolewać kolejne porcje wody. Tapioka jest gotowa do spożycia, gdy tylko stanie się przezroczysta i wystarczająco miękka.


Ten produkt powstały podczas suszenia manioku wciąż pozostaje w Polsce nieznaną i dość  egzotyczną rośliną, o której istnieniu wiedzą najczęściej tylko ci, którzy interesują się kwestiami zdrowego jedzenia czy dietami wegańskimi i wegetariańskimy. Może jednak wraz z coraz popularniejszą modą na ekologiczne odżywianie i zrównoważony tryb życia grysik z tapioki czy tapiokowa mąka trafi do większej grupy klientów.



Źródło: http://natoobe.pl/lifestyle/article/view/category/13/la_id/109

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz