sobota, 12 kwietnia 2014

KOŁO POMOCY DZIECIOM NA DIECIEBEZGLUTENOWEJ W BYDGOSZCZY

http://www.dietabezglutenowa.pl/kolo/o_kole.htm

Koło powstało 15 września 1982 roku, jako jedna z pionierskich organizacji, która podjęła się trudu pomocy chorym wymagającym diety bezglutenowej. W początkowej fazie zajmowano się dziećmi i młodzieżą, ale z czasem wszystkimi chorymi na celiakię. Organizacja ta jest sztandarem całego ruchu wspierania chorych na celiakię i inne schorzenia wymagające diety bezglutenowej. Tutaj rodziły się inicjatywy, które tak wiele wniosły do poprawy życia chorych. Jedne przetrwały do dziś i nadal się rozwijają, inne wyczerpały swój społeczny żywot, a dla niektórych zabrakło środków na dalsze istnienie, choć były bardzo pożyteczne.

Już w latach 80-tych istniały różne formy poradnictwa chorym, które na początku lat 90-tych, kiedy Koło przygotowało odpowiedni lokal przekształciły się w warsztaty „nauki życia z dietą bezglutenową”. Tak powstała pierwsza w kraju poradnia dla chorych wyposażona również w zaplecze do zajęć praktycznych. Można było otrzymać porady dietetyczne, medyczne, prawne, a nawet psychologiczne. Wraz z powstaniem Koła rozpoczęto wydawanie pierwszego w kraju biuletynu pn. „Przekreślony Kłos”. W nim ukazywały się artykuły lekarzy (dziś już profesorów), dietetyków oraz praktyków (w szczególności te z przepisami kulinarnymi). W tym samym czasie dzięki inicjatywie społecznej powstały: żłobek i przedszkole dla dzieci na diecie bezglutenowej oraz sklep z żywnością bezglutenową. Pomimo, że pierwsze lata to przede wszystkim okres walki o żywność bezglutenową, już wówczas powstało pojęcie integracji środowiska oraz podjęto się organizacji imprez z okazji Dnia Dziecka, Gwiazdki i innych. Potem do tego dołączyły kolejne imprezy oraz wypoczynek i turystyka. Ta gałąź działalności Koła rozrosła się do tego stopnia, że bez żadnej przesady można dziś powiedzieć, że na tym polu zorganizowano. co najmniej kilkaset imprez. Nie bez znaczenia jest fakt wydania poradników kulinarnych oraz innych wydawnictw pomocnych chorym. Kilkakrotnie dofinansowano też chorym zakup automatów do wypieku chleba i raz urządzeń wielofunkcyjnych Thermomix. Pośród innych dokonań Koła należy wymienić uzyskanie: zmiany w Ustawie o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych, w wyniku, której zasiłek pielęgnacyjny przysługiwał do czasu ukończenia nauki w szkole do 24 lat (ponownie niekorzystnie zmienione w 2002r.) oraz decyzji 327 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, że osoby chore na celiakię będą przyjmowały Komunię św. pod postacią wina. Działacze Koła zawsze żywotnie zainteresowani byli rozwojem produkcji żywności bezglutenowej, toteż wszyscy znaczący krajowi producenci tej żywności chrzest swoich produktów przechodzili w Kole.

Z upływem lat zmieniały się potrzeby chorych, stąd również zmieniały się formy działalności Koła, ale nadal rodziły się kolejne prekursorskie i cenne inicjatywy. Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła m.in.: w 2007 roku organizację I-wszej Ogólnopolskiej Konferencji „Celiakia – problemy dzieci i dorosłych”, od 2008 roku organizowanie corocznych wykładów pn. Akademia Zdrowia Celiaka (w 2009 roku honorowy patronat Ministra Zdrowia), od 2008 roku organizowanie Ogólnopolskiego Konsumenckiego Konkursu-Plebiscytu na Najlepszy Produkt Bezglutenowy Roku, natomiast w czerwcu 2009 roku wydano poradnik „Celiakia, Dieta Bezglutenowa – Co powinieneś o tym wiedzieć”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz