środa, 16 kwietnia 2014

Ryż

Ryż Pełnoziarnisty Parboiled Naturalny

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 352kcal
1495kJ
Białko 7,7g
Węglowodany 75g
Tłuszcze 2,4g

Jest to ryż o nieprzetworzonych ziarnach, dzięki czemu stanowi cenne źródło magnezu i fosforu. Jego delikatny, jasnobrązowy kolor jest wynikiem obecności kilku warstw otrąb, które okalają każde ziarno. Ryż ten wyróżnia się nie tylko obecnością wielu składników cennych dla zdrowia oraz doskonałym smakiem, ale także niezwykle szybkim czasem gotowania – wystarczy jedynie 10 minut by ziarna stały się miękkie i idealne do podania.


Ryż jaśminowy

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 349 kcal
1481 kJ
Białko 6,7 g
Węglowodany 78,9 g
Tłuszcze 0,7 g
  Jest ryż długoziarnistym o naturalnym aromacie. Uprawiany w czystych ekologicznie terenach północno-wschodniej Tajlandii.
Swoją wyjątkowość zawdzięcza specyficznemu aromatowi i zapachowi, który pozwala mu harmonijnie współgrać z wieloma potrawami.
Ugotowany odznacza się śnieżnobiałym kolorem. Idealny do potraw typu pilaw oraz jako dodatek do potraw wykwintnych, dziczyzny, raków, homarów i ryb.

Ryż basmati

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 344 kcal
1458 kJ
Białko 6,5 g
Węglowodany 78 g
Tłuszcze 0,6 g
  Uznawany za najszlachetniejszy ryż na świecie. Rośnie u podnóża Himalajów. Jest długoziarnisty i aromatyczny. Ten charakterystyczny aromat wynika ze specyfiki klimatu, kombinacji mrozu i słońca. W glebę, na której rośnie, wsiąka krystaliczna woda spływająca z lodowców Himalajów. Te niepowtarzalne warunki klimatyczne dają w efekcie aromat niepodobny do innych gatunków ryżu.
Ziarna ryżu basmati po ugotowaniu są sypkie, lekkie i puszyste, wyróżniają się też czysto białym kolorem.
Najlepiej komponuje się z drobiem, rybami i owocami morza. Ryż basmati może być przechowywany długo, nabiera wtedy specjalnych właściwości i walorów smakowych.

Ryż naturalny

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 353 kcal
1497 kJ
Białko 7,1 g
Węglowodany 76,8 g
Tłuszcze 1,9 g

Ryż naturalny, zwany też brązowym, to ryż niepolerowany, z którego usunięto tylko łupinę. Jest najmniej przetworzony, a więc najbardziej wartościowy pod względem odżywczym. Należy do grupy pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Jego jasnobrązowy kolor jest spowodowany obecnością kilku warstw otrąb bogatych w minerały i witaminy. Ze względu na bogaty skład aminokwasów cenią go konsumenci zdrowej żywności i wegetarianie.
Doskonale komponuje się z potrawami z drobiu, jest także niezastąpiony do dań egzotycznych. Ugotowany ma lekko ciągliwą strukturę i orzechowy posmak. Ugotowanie go wymaga znacznie więcej czasu, około 30 min., oraz użycia większej ilości wody.


Ryż dziki & parboiled

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 360 kcal
1531 kJ
Białko 8,9 g
Węglowodany 79 g
Tłuszcze 1 g

Mieszanka ryżu dzikiego (10%) i parboiled (90%) to wyjątkowe połączenie dwóch dopełniających się smaków. Łagodność ryżu parboiled uzupełniona została wyrazistym orzechowym aromatem ryżu dzikiego. Połączenie ryżu dzikiego z parabolicznym to także wysokie wartości odżywcze. Mieszanka ta stanowi idealny dodatek do wykwintnych dań, najlepiej komponuje się z dziczyzną, rybami, rakami czy homarami.


Ryż parboiled

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 361 kcal
1534 kJ
Białko 8,1 g
Węglowodany 80 g
Tłuszcze 1 g

Ryż parboiled jest preparowany termicznie, dzięki czemu wewnątrz ziarna zachowane zostają witaminy i składniki odżywcze oraz znacznie skraca się czas gotowania. Po ugotowaniu jest lekki i puszysty, nigdy się nie skleja. Idealny dodatek do wszelkiego rodzaju pieczeni, smażonych i gotowanych ryb oraz potraw z warzyw. Doskonale sprawdza się jako składnik sałatek czy deserów owocowych. Ziarna ryżu parboiled mają bielmo prześwitujące o żółtozłotej barwie.
Aby ugotować ryż paraboliczny w woreczkach należy dobrać taką ilość wody, aby cały woreczek był zanurzony. Odmierzoną, lekko posoloną wodę doprowadzić do wrzenia i wrzucić woreczek. Następnie gotować na wolnym ogniu około 15 min.
Natomiast prawidłowe proporcje gotowania ryżu sypkiego to: jedna część ryżu na dwie części wody.


Ryż biały

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 353 kcal
1475 kJ
Białko 7 g
Węglowodany 79 g
Tłuszcze 1 g

Ryż biały długoziarnisty jest najpopularniejszym gatunkiem ryżu na świecie. Jest produktem bezglutenowym, lekkostrawnym i niskokalorycznym. Posiada wyraźny smak i doskonale współgra z wieloma produktami, co umożliwia przygotowanie oryginalnych potraw. Idealny do sałatek, potraw mięsnych i z jarzyn. (Ze względu na krótki czas przyrządzania nie traci walorów smakowych i odżywczych).
Ziarna tego ryżu są długie i smukłe, zazwyczaj cztery, czy pięć razy dłuższe niż szersze. Posiadają dużo wartościowego białka, błonnik, witaminy B i PP oraz składniki mineralne, a wśród nich mangan, żelazo, potas i wapń. Ryż biały ma szerokie zastosowanie dietetyczne (przy miażdżycy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, marskości wątroby, nadczynności gruczołu tarczycy, otyłości); stosuje się go w żywieniu dzieci, ludzi starszych, sportowców, alergików.
Aby ugotować ryż biały długoziarnisty w woreczkach należy dobrać taką ilość wody, aby woreczek był zanurzony. Odmierzoną, lekko posoloną wodę doprowadzić do wrzenia i wrzucić woreczek. Gotować na wolnym ogniu około 15 min.
Natomiast prawidłowe proporcje gotowania ryżu sypkiego to: jedna część ryżu na dwie części wody.


Ryż dziki

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 346 kcal
1470 kJ
Białko 8,6 g
Węglowodany 75 g
Tłuszcze 1,3 g

Ryż dziki pochodzi z Ameryki Północnej. To w istocie nasiona trawy wodnej, która rośnie na brzegach rzeki Missisipi. Cechuje się długimi, cienkimi i ciemnymi ziarnami. Posiada intensywny zbożowy smak z wyraźnie wyczuwalnym orzechowym aromatem. Zawiera śladowe ilości tłuszczu i o wiele więcej białka, niż jego biały odpowiednik.
Jego długie, ciemne ziarna są bardzo dekoracyjne, dzięki czemu idealnie sprawdza się w sałatkach i daniach egzotycznych. Znakomicie smakuje w przystawkach i sałatkach. Jest wspaniałym dodatkiem do dań z mięsa i ryb. Stanowi idealny składnik niecodziennych potraw, łączy się go z owocami morza, homarami, dzikim ptactwem, krabami.


Ryż Arborio do risotto

Wartość odżywcza 100g produktu:
Wartość energetyczna 346 kcal
1470 kJ
Białko 6,7 g
Węglowodany 78 g
Tłuszcze 0,8 g
  Ryż arborio to wyjątkowa odmiana ryżu o lekko zaokrąglonych ziarnach, idealnie nadająca się do risotto, tradycyjnej włoskiej potrawy, serwowanej w północnych regionach tego kraju.
Dzięki szerokim, pękatym ziarnom doskonale łączy się z różnymi przyprawami i wchłania ich smak. Odpowiednio ugotowany pozostaje w środku al dente, a jego zewnętrzna warstwa wręcz rozpływa się podczas jedzenia.
Podstawowa wersja risotto to podsmażony na oliwie ryż arborio, następnie gotowany na wolnym ogniu w bulionie, do którego można dodać białego wina. Aby uzyskać kremową konsystencję i aksamitny smak, płyn należy dodawać stopniowo i często mieszać.
Uwaga!
Ryżu arborio nie wolno płukać przed gotowaniem, ponieważ możemy pozbawić go skrobi, która tworzy charakterystyczny, gęsty sos.


 Źródło: http://www.kupiec-www.eserwerownia.com/products_pl/1/ryz




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz